Na co warto zwrócić uwagę, podczas wyboru bramy garażowej? Czy istnieją czynniki, którymi warto się kierować przy podejmowaniu decyzji? Odpowiedź brzmi twierdząco. I choć wydawać by się mogło, że zakup konkretnego modelu powinien być uwarunkowany głównie walorami estetycznymi, to warto przyjrzeć się temu, jakie funkcje i parametry posiada konkretny typ. Kolejną kwestią, która wymaga chwili zastanowienia, jest jej montaż. Pytanie nasuwa się samo: jak zamontować bramę segmentową w garażu? Jakie nieprawidłowości mogą pojawiać się już na początku i jak im zapobiec? Czy warto zrobić to samemu, czy z pomocą specjalistów? Podpowiadamy!
Na co warto zwrócić uwagę podczas montażu bramy garażowej?
Choć mogłoby wydawać się to oczywiste, to jednak wiele porad i wskazówek znajduje się już w samej instrukcji od producenta dołączonej do produktu. Zamieszczone wymiary i specyfikacja pomogą Ci w ustaleniu tego, w jaki sposób prawidłowo zamocować bramę i co zrobić, aby cieszyć się jej wieloletnim użytkowaniem bez awarii i usterek. Montowanie bramy segmentowej w garażu znacznie poprawia bezpieczeństwo i izolację obiektu oraz wpływa na komfort jego użytkowania, dlatego należy krok po kroku trzymać się zasad zawartych w instrukcji. Możemy wyróżnić jednak kilka najczęstszych błędów, które występują podczas montażu bramy garażowej. Warto zwrócić na nie uwagę już na początku procesu, aby zaoszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnego stresu.
Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas montażu bramy?
Nieprawidłowo dobrany rozmiar bramy
W wyniku złych pomiarów często dochodzi do sytuacji, w której prawidłowe zamontowanie bramy garażowej jest niemal niemożliwe. Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie wymiary płaszcza bramy, bez wymierzenia pozostałych elementów, to skutkiem tego mogą być sytuacje takie jak: zacinanie się napędu czy szybsze zużywanie się poszczególnych elementów mechanizmu. W przypadku, kiedy brama jest nieodpowiednio dopasowana, to mogą pojawić się problemy z przeprowadzeniem montażu czy nieszczelnością i utratą ciepła. Jak temu zapobiec? Należy właściwie dopasować rozmiar bramy do wielkości otworu — w tym wypadku najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dokonają pomiarów właściwie.
Źle poprowadzone prowadnice
Jednym z kluczowych elementów bramy, który odpowiada za jej sprawne funkcjonowanie, są prowadnice. Co więcej, mają one wpływ na kwestie związane z bezpiecznym użytkowaniem. Prawidłowo dobrane utrzymują całą konstrukcję bramy, gwarantując jej stabilność i trwałość. Jednym z błędów popełnianych podczas montażu bramy segmentowej jest nieodpowiednie dopasowanie rozstawu prowadnic, które mogą nie utrzymać całej konstrukcji i spowodować, że wypadnie z szyn, co stanowi realne zagrożenie.
Zbyt szybki montaż
Choć nie wszystkim wydaje się to tak oczywiste, to właśnie pośpiech może przyczynić się do tego, że montaż bramy zostanie przeprowadzony nieprawidłowo. Nie zaleca się żadnych prac w momencie, kiedy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Z montażem najlepiej poczekać do momentu, kiedy ukończy się prace nad tynkami i posadzką w naszym garażu. Bramę warto zamontować po zakończeniu „mokrych” prac, by uniknąć wywołaną dużą wilgocią korozją stalowych elementów.
W tym artykule zebraliśmy najczęściej popełniane błędy w przypadku montażu bram segmentowych. Warto się z nimi zapoznać, aby w przyszłości nie popełnić tych samych nieprawidłowości. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest również montaż bramy z udziałem wykwalifikowanej ekipy montującej. To z pewnością jedna z bardziej sprawdzonych i bezpiecznych opcji, którą warto rozważyć.