Powłoka ceramiczna jest sposobem na zabezpieczenie karoserii. Przepisy unijne dotyczące ochrony środowiska zabraniają stosowania do malowania samochodów lakierów, które w swoim składzie mają:
- toluen czy
- ołów.
Dlatego powszechne w stosowaniu są lakiery wodne. Dla właściciela samochodu najważniejszą informacją jest fakt, że powłoka lakiernicza nie jest tak twarda jak ta, w której znajdowały się zabronione substancje. Tym samym lakier na samochodzie jest mniej odporny na zarysowania czy wpływ czynników atmosferycznych. Z tego powodu dla przedłużenia trwałości lakieru warto zastosować powłokę ceramiczną. Powłoka ceramiczna jest specjalistycznym preparatem, który jest produkowany wykorzystując nanotechnologię. Zadaniem powłoki ceramicznej jest związanie się z lakierem samochodowym, przez co powstaje kolejna warstwa zabezpieczająca o grubości do kilku mikronów.
Korzyści z położenia powłoki ceramicznej na lakier samochodu
Należy podkreślić, ze powłoka ceramiczna chroni lakier na kilka sposobów, gdyż posiada właściwości hydrofobowe(woda nie osiada na karoserii tylko po niej spływa), antykorozyjne(lakier bardziej odporny na chemię czy ptasie odchody) oraz dzięki swoim właściwościom:
- wydobywa głębię lakieru(zapewnia szklisty wygląd lakieru),
- zapewnia większą odporność na działanie promieniowania UV, dzięki czemu lakier nie będzie płowieć,
- ograniczy ryzyko pojawiania się mikrozarysowań na nadwoziu,
- przy odpowiedniej dbałości ochrona powłoki ceramicznej potrwa od 5 do nawet 10 lat.
Powłoka ceramiczna idealnie spełnia dwie funkcje: ozdobną i ochronną i dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem usługi auto detailing, aby powłoka ceramiczna na lakier naszego samochodu trafiła.
Jakie są dostępne rodzaje powłok ceramicznych?
Bazowym składnikiem powłoki ceramicznej jest tlenek krzemu i tlenek tytanu. Certyfikacją produktów zapewniających powłokę ceramiczną zajmuje się m.in. szwajcarskie przedsiębiorstwo Société Générale de Surveillance(SGS) i atestów takich firm należy szukać na oferowanych produktach.
Powłoki ceramiczne są też dzielone z uwagi na stopień twardości i w ich przypadku stosuje się tzw. skalę ołówkową, a do preparatów z wysoką klasą zalicza się klasą 9H.
Powłoki ceramiczne są też rozróżniane z uwagi na:
- jakość,
- posiadane cechy czy
- zastosowanie.
Warto zwrócić uwagę, że preparaty ceramiczne znajdują także zastosowanie w stosunku do felg czy zacisków hamulcowych(łatwiej jest usunąć osad z klocków).
Nałożenie powłoki ceramicznej wymaga także odpowiedniej pielęgnacji, która zapewni jej trwałość i zachowanie wszystkich pożądanych właściwości. Zaleca się, aby samochód z powłoką ceramiczną, co najmniej raz na tydzień opłukać wodą, co zapobiegnie nawarstwianiu się brudu(pogarsza parametry ochronne). Natomiast stosowane kosmetyki samochodowe powinny być dobrej jakości, o neutralnym pH.