Czym charakteryzuje się CIT estoński?

CIT estoński to jeden ze sposobów opodatkowania firm podatkiem dochodowym od osób prawnych. Z uwagi na to, że jest to ryczałt, w wielu przypadkach okazuje się być korzystnym rozwiązaniem. Z prawnego punktu widzenia, nie każda firma może skorzystać z takiej możliwości. Sprawdź, czy przychód z Twojej działalności może być opodatkowany w taki sposób. Przedstawiamy korzyści podatkowe związane z CIT-em estońskim!

Co to jest estoński CIT?

CIT to ogólna nazwa dla podatku od osób prawnych, czyli spółek. CIT estoński jest ryczałtem od przychodów spółek. W wyborze optymalnego sposobu rozliczania się z fiskusem pomoże Ci dobry księgowy, np. z biura rachunkowego Pimag z Wrocławia. Zwykły CIT wynosi 9% dla małych podatników i 19% dla pozostałych, podczas gdy CIT estoński daje możliwość rozliczenia CIT i PIT w wysokości 20%, jeśli rozpatrujemy opodatkowanie zysków z wypłaconej dywidendy. Dla porównania, dla takiej samej dywidendy od małego podatnika opodatkowanego CIT wynosi 26,29% podatku. Dla dużego podatnika dane przedstawiają się następująco: w przypadku wypłaty dywidendy, jest to 25% w przypadku CIT estońskiego i 34,39% w przypadku klasycznego.

Kto może wybrać opodatkowanie przychodu CIT-em estońskim?

Lista podmiotów, które mogą wybrać CIT estoński, jako sposób rozliczania podatku obejmuje spółki:

1. akcyjne, komandytowe, z o.o. i komandytowo-akcyjne,

2. w których dochody z odsetek, wierzytelności, pożyczek, praw autorskich i praw własności wynoszą mniej niż połowę wartości przychodów,

3. zatrudniają co najmniej 3 pracowników,

4. udziałowcami spółek są osoby fizyczne.

Są to najważniejsze warunki, które musi spełniać podmiot, by można było opodatkować przychody spółki i wspólnika wynikające z wypłacenia dywidendy za pomocą CIT-u estońskiego. Taki sposób opodatkowania trzeba stosować przez okres 4 kolejnych lat podatkowych.

Kiedy opłaca się rozliczać CIT estoński?

Wybór CIT-u estońskiego daje przedsiębiorcom korzyści finansowe. Zaletą jest możliwość zmniejszenia zobowiązania podatkowego oraz ograniczenie wymaganych formalności związanych z prowadzeniem spółki. CIT estoński można wybrać jako formę opodatkowania w pierwszym miesiącu nowego roku podatkowego lub w trakcie roku. Pamiętaj o tym, gdy planujesz przeprowadzić optymalizację podatkową w swojej spółce.