Kwestia zarobków na rozmowie rekrutacyjnej czyli rozmowa kwalifikacyjna – zarobki netto czy brutto

Tumisu / Pixabay

Starając się o posadę w danej firmie, czeka nas szereg różnych pytań, które mogą być podchwytliwe lub mieć charakter informacyjny. W obu przypadkach należy opowiadać tak, aby nie tylko dostać angaż, ale też zgodnie z prawdą. Wśród pytań pojawiających się na spotkaniu rekrutacyjnym możemy w zasadzie zawsze zetknąć się z tym odnoszącym się do wynagrodzenia.

Przygotowując się do tego zagadnienia, trzeba wiedzieć, że rozmowa kwalifikacyjna zarobki netto czy brutto i trzeba się w tym orientować. Stąd te wskazane jest znać między powyższymi kwotami zasadnicze różnice, bo takowe występują. Tym samy nie będzie zbyt przemyślane rzucać niedbale „to już bez różnicy”. W ten sposób raczej nie zaskarbimy sobie sympatii przyszytego pracodawcy.

Rozmowa kwalifikacyjna zarobki netto czy brutto – różnice między tymi kwotami

W przypadku kandydatów najczęściej powtarza się podawanie kwoty otrzymywanej na konto, czyli pensji netto. Z kolei rekruter czy sam pracodawca zazwyczaj operuje kwotami brutto. Nie dzieje się to oczywiście przez przypadek. Tym samym warto wiedzieć czym w zasadzie, różnią się od siebie wskazane typy wynagrodzenia. Zatem już śpieszymy z udzieleniem odpowiedzi na to zasadnicze pytanie. W przypadku pensji brutto mamy do czynienia z wynagrodzeniem, które jest jeszcze bez wszelkich odliczeń składek ubezpieczenia i podatków. Można zatem powiedzieć, że jest to koszt pracownika z tytułu wynagrodzenia. Jest też coś takiego, jak koszt pracodawcy i jest to suma jeszcze wyższa. Jednak w tym przypadku dochodzą jeszcze inne zobowiązania. Z kolei wynagrodzenie netto to pensja, jaką pracownik otrzymuje „na rękę”. Jest to suma wynagrodzenia po odjęciu wszystkich składek i podatków.

Jak wyliczyć kwotę brutto bądź netto?

Do tego celu służą specjalne kalkulatory wynagrodzeń. Z ich znalezieniem w sieci nie powinno być specjalnych problemów. Wyliczenia dostępne w tego typu narzędziach są uproszczone, bo nie uwzględnia pracy nadgodzinowej, pracy weekendy bądź też dojazdu do pracy. Te czynniki mają w pewnym stopniu wpływ na wysokość wynagrodzenia.

Pozwala to jednak w dużym stopniu orientować się w konkretnych wysokościach potencjalnej wypłaty. Jest więc to sposób a przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Do tego, kiedy pracodawca podaje proponowane wynagrodzenie w wysokości brutto, możemy dopytać o jego wysokość w netto i wtedy się odnieść do wskazanych kwot.